Žije senior sám? Bere různé léky a potýká se s nějakými chronickými zdravotními problémy? Máte obavy, že když bude potřebovat akutní lékařskou pomoc, tak zdravotníci nebudou o všem správně a rychle informováni a nikdo nebude vědět, koho blízkého má kontaktovat? Na všechny tyto otázky odpovídá tzv. seniorská obálka.
K čemu slouží seniorská obálka?
Můžete se setkat také s názvem I.C.E. karta, přičemž I.C.E. označení je mezinárodní zkratka a znamená „použít v případě nouze“ (z anglických slov In Case of Emergency). Jedná se o tiskopis určený lidem staršího věku, především pak těm, kteří žijí osamoceně.
Tato karta poslouží ve chvíli, kdy senior bude potřebovat rychlou pomoc ze strany zdravotníků, ale také policistů, hasičů či strážníků. V kartě totiž pracovníci IZS (integrovaného záchranného systému) získají všechny důležité informace.
Kde mohu získat seniorskou obálku?
Můžete si ji vytisknout doma.
Ke stažení ji najdete např. zde:
Zda se Seniorská obálka, tištěný tiskopis nebo celá sada distribuuje i u vás, zjistíte na sociálním odboru městské části, města či nebo obecním úřadu, kde bydlíte.
Existuje i seniorská obálka Mini
Tuto menší verzi karty může mít senior u sebe.
Jak seniorskou obálku správně založit
Do tiskopisu se vyplní údaje týkající se zdravotního stavu, např. jaké senior bere léky, kdy a s čím byl hospitalizován a také například jaké má alergie či jaká absolvoval očkování. Můžete také vypsat jméno praktického lékaře.
Tiskopis obsahuje také kolonku, do které můžete vyplnit kontaktní údaje až na tři na blízké osoby.
Pravidla pro vyplnění seniorské obálky
Při vyplňování seniorské obálky se řiďte několika pravidly, která pomohou IZS s jejím následným čtením.
Kartu je dobré nalepit na vnitřní stranu vstupních dveří do bytu, anebo na jiné viditelné místo v bytě či domě (třeba dveře lednice). Aby ji případně pracovníci IZS rychle našli a mohli využít.
Je také potřeba udržovat údaje v kartě aktuální.