„Funkčně uspořádaný prostor hraje velkou roli v každé fázi našeho života. Nevhodně umístěný nábytek a osobní předměty, které nemají své stálé místo, nám mohou velmi komplikovat život. Obíhání stolu stojícího v trase, kterou potřebuji několikrát denně projít, nebo neustálé přerovnávání a úklid nám zabírají čas, který bychom raději věnovali sobě nebo svým blízkým. V případě péče o blízkého člověka to platí dvojnásob, protože čas je to, co v takových situacích velmi schází,“ říká Kateřina Zbranková Špidlová, architektka a zakladatelka platformy Zeptej se architektky, se kterou jsme si povídali o tom, jakou roli hraje uspořádání domácího prostředí, když našim blízkým začnou ubývat síly.
Může nám pomoc přeskládání nábytku?
„Přeskládání nábytku, kterým reagujeme na novou situaci, určitě velmi pomůže. Nicméně nejefektivnější je zamyšlení se v širších souvislostech. Neomezovat se jen na jednu místnost, kde zrovna vidíme místo pro postel našeho blízkého. Koncepční úvaha nad celým bytem/domem může nabídnout variantu, kdy prohozením funkcí jednotlivých místností docílíme vhodnějšího uspořádání pro novou životní situaci tak, aby péče byla co nejjednodušší a aby co nejméně zasahovala do (alespoň prostorového) chodu pečující rodiny, která v bytě/domě stále potřebuje místo pro své fungování.“
Co všechno dalšího lze udělat, aby se nám doma žilo lépe/bezpečněji?
„Při rozmýšlení uspořádání domova s novým členem domácnosti je dobré určitě myslet na uspořádání místností tak, aby pokoj seniora byl umístěn prakticky – blízko ke koupelně a k WC. Samozřejmě pokud to dispozice umožňuje. Zároveň si můžeme pomoci i pouhým účelným uspořádáním místnosti.“
- Odstranit z prostoru vše, co tam nemusí být a co překáží při pohybu seniora nebo nás samotných při péči (nábytek, kusové koberce, kde hrozí zakopnutí).
- Udržovat volné trasy.
- Úložné prostory volit tak, aby umožňovaly mít vše, co k péči potřebujeme, po ruce s možností roztřídění. Taková vestavná skříň vedle postele s množstvím šuplíků nebo praktická komoda, kam si pečující roztřídí vše, co k péči potřebuje, je k nezaplacení.
- Promyslet s pečující organizací i místo na úložné a odkládací prostory pro pečovatele zvenčí, aby věděli, kam sáhnout, kde si mohou odložit své věci a zároveň vám nenarušovali systém ve vašich šuplících, což může být pro někoho rušivé.
Foto: archiv Zeptej se architektky
V čem nám může pomoc pohled architekta/architektky?
„Svou schopností zamýšlet se nad tématy v širších souvislostech. Víte sami nejlépe, jak chcete a potřebujete bydlet. Architekt/ka vám zároveň může pomoci namodelovat životní situace, které vás v budoucnu čekají a pro ty pak vymyslet ta nejvhodnější prostorová řešení tak, aby byly funkční a krásné, tedy odpovídaly vašim potřebám a vkusu. A to jak pro celý dům nebo byt, tak pro jednu místnost. Žádné zadání není malé. I místnost sama se bude proměňovat v závislosti na tom, zda pečujete o mobilního nebo imobilního člověka.“
Jak jste se k tomuhle tématu dostala?
„V rámci krátké spolupráce na projektu Family Point Centra pro rodinu a sociální péči jsem se dostala k přednášce Lenky Špakové o projektu Sendvičová generace, která mě velmi oslovila. Samotnou mě jednou čeká rozhodnutí, jak přistoupit k péči o své blízké a uvědomila jsem si, že mám skvělou příležitost otvírat tato témata na těch správných místech, konkrétně na konzultacích s klienty, kteří aktuálně řeší podobu svých nových domovů.“
V čem vidíte váš hlavní přínos (nejen) pro sendvičovou generaci?
„V možnosti přinést toto téma do nabídky architektů obecně. Když na svých konzultacích zmiňuji témata sendvičové generace a zamýšlíme se s klienty nad prostorovými možnostmi domu, který plánují, velmi pozitivně reagují na možnost předpřipravit si prostor tak, aby např. pracovna nebo jeden z dětských pokojů, až nebude potřeba, mohl sloužit k péči o seniora, pokud se pro ni rozhodnou. Reakce bývají velmi pozitivní, ač klienty do té doby vůbec nenapadlo se nad takovou situací vůbec zamyslet.
Klienti často potřebují i při definici svých aktuálních potřeb pro svůj životní prostor velmi nasměrovat, takže pokud jde o budoucí situace, tam už je mnohdy představivost krátká a představa péče o seniory velmi vzdálená a neaktuální.
Ráda bych i do budoucna vnášela témata sendvičové generace do plánů a představ o novém bydlení, kam určitě patří a udělá mi velkou radost, pokud se mi v podobném duchu povede inspirovat své kolegy a kolegyně.“
Zeptej se architektky
Kateřina Zbranková Špidlová je architektka se zaměřením na poradenství v architektuře a interiérovém designu. Prostřednictvím jednorázových konzultací svým klientům ukazuje, jak přemýšlet o prostředí, ve kterém žijí a pomáhá nalézt funkční a praktické uspořádání prostoru pro jejich každodenní situace. Ve své praxi se setkává s širokou škálou potřeb, které život ve své dynamice opakovaně přináší a s heslem „Aby byl čas na vše podstatné.“ pomáhá všude tam, kde se má domov stát místem, které slouží a dělá radost svým obyvatelům, nikoli naopak.